Ga naar inhoud

Buitenland

  • Ghanees parlement keurt anti-LGBTQ wet goed

    Het parlement van Ghana heeft opnieuw de controversiële anti-homowet goedgekeurd die een gevangenisstraf van drie jaar voorziet voor homoseksuele relaties. Het is al de tweede keer dat het parlement dit doet.

    Ook personen die LGBTQ+-activiteiten in Ghana bevorderen, sponsoren of ondersteunen kunnen veroordeeld worden tot een gevangenisstraf die kan oplopen tot vijf jaar. De wet voorziet wel in een uitzondering voor artsen.

    Ook in 2023 keurde het Ghanese parlement een soortgelijke wet goed, maar die werd uiteindelijk niet ondertekend door voormalig president Nana Akufo-Addo. Toen konden gevangenisstraffen tot tien jaar opgelegd worden.

    Nu ziet het ernaar uit dat president John Dramani Mahama de wet, die tot stand kwam na een campagne van kerkelijke organisaties en activisten, wel zal ondertekenen.

    >De wet werd wereldwijd fel bekritiseerd omdat ze de rechten van seksuele minderheden in Ghana schendt.

    Lees meer
  • Queerorganisaties starten juridische procedure tegen Meta

    Verschillende Nederlandse queerorganisaties, bedrijven en horecaondernemingen zijn een juridische procedure begonnen tegen Meta, het moederbedrijf van Instagram. Aanleiding is de massale verwijdering van Instagram-accounts van queerorganisaties die recent plaatsvond.

    De afgelopen maanden werden de Instagrampagina’s van verschillende LGBTQ+-organisaties meermaals verwijderd of werd hun bereik door Meta beperkt via shadowbanning.

    “We verloren onze Instagram, kregen die terug en verloren hem daarna opnieuw nog een paar keer”, staat te lezen op de Instagrampagina van de Amsterdamse Club Church. “We kregen nooit enige uitleg. De laatste keer dat we de pagina terugkregen, voelde het niet genoeg. We vonden dat we actie moesten ondernemen.”

    Die mening werd ook gedeeld door Sauna Nieuwezijds, café Free Willie, No Limits! Art Castle, Tilla-Tec, Butt Magazine, The Queer Agenda, Striptopia en Queer Gallery. Met de steun van COC Nederland starten zij nu een juridische procedure.

    “We hebben onze accounts terug, maar voor hoe lang?”, reageert Caspar Pisters namens Club Church en de andere queerinitiatieven. “De impact reikt veel verder dan individuele Instagramprofielen. Het creëert onzekerheid binnen de hele lhbtiqa+-gemeenschap.”

    “Wat Meta doet, treft de regenbooggemeenschap en andere minderheden onevenredig”, aldus een woordvoerder van COC. “Het beperkt onze mogelijkheden om elkaar te ontmoeten, onze stem te laten horen, zichtbaar te zijn en uiteindelijk onszelf te zijn. We kunnen niet toelaten dat onze gemeenschappen online worden uitgewist of het zwijgen wordt opgelegd.”

    COC wijst erop dat Meta vorig jaar bekendmaakte wel alle ruimte te willen bieden aan hatelijke en discriminerende uitingen over minderheden. Zo werd bepaald dat homoseksuelen op het socialemediaplatform “mentaal ziek” mogen worden genoemd, dat vrouwen mogen worden omschreven als “voorwerpen” en witte mensen als “superieur”.

    Het in de Verenigde Staten gevestigde Repro Uncensored ontving alleen al in april van dit jaar ruim 130 meldingen van verwijderde Meta-accounts. Vaak ging het om accounts van LGBTQI+-initiatieven en organisaties rond vrouwenrechten, seksualiteit en seksuele gezondheid.

    “Deze zaak gaat over digitale discriminatie en de uitsluiting van gemeenschappen”, aldus Martha Dimitratou van Repro Uncensored. “Wat op het spel staat, zijn de rechten van queergemeenschappen in Nederland en van mensen die wereldwijd afhankelijk zijn van deze platforms voor toegang tot informatie en deelname aan het publieke debat.”

    Als eerste stap in de juridische procedure stuurt Bureau Brandeis namens de organisaties een officiële ingebrekestelling naar Meta. Daarin staat onder meer dat het bedrijf geen zinvolle uitleg geeft voor het verwijderen van accounts, dat er geen adequate menselijke beoordeling plaatsvindt en dat er geen beroepsprocedures worden aangeboden.

    Ook worden in de brief zorgen geuit over de discriminerende gevolgen van de werkwijze van Meta, die queergemeenschappen en andere gemarginaliseerde groepen buitenproportioneel lijkt te treffen. De organisaties stellen dat de acties van Meta mogelijk in strijd zijn met de Europese grondrechten, de Europese Digital Services Act (DSA) en de Nederlandse antidiscriminatiewetgeving.

    De organisaties eisen onder meer dat Meta queeraccounts niet langer onwettig verwijdert en dat het bedrijf duidelijk uitlegt op basis van welke criteria accounts eerder wel werden verwijderd.

    Ook in ons land is LGBTQ+-belangenorganisatie çavaria een campagne gestart tegen de verschillende sociale media. Met de campagne “Flood The Feed” wil de organisatie dat politici hun verantwoordelijkheid opnemen en de Grondwet aanpassen zodat haatspraak effectief aangepakt kan worden. Çavaria roept iedereen op om sociale media via de campagne te overspoelen met positieve boodschappen.

    Lees meer
  • Amsterdamse politie waarschuwt voor geweld tegen homoseksuele mannen in cruisegebied

    De Amsterdamse politie heeft een oproep gelanceerd om geweld in en rond natuurgebied De Oeverlanden te melden. Het gebied staat bekend als cruisegebied en het geweld lijkt zich te richten op (homoseksuele) mannen die daar mogelijk zijn om andere mannen te ontmoeten.

    “Wij nemen de incidenten zeer serieus en onderzoeken of er sprake is van dezelfde dadergroep. Daarnaast zetten we extra in op het gebied”, laat de Amsterdamse politie weten via sociale media. “De dringende oproep daarbij: zie je een verdachte situatie in of rond De Oeverlanden, neem dan direct contact op met 112.”

    De Oeverlanden is een natuurgebied aan de noordoever van het Nieuwe Meer, in de zuidwesthoek van Amsterdam. Het gebied ontstond in de jaren vijftig als werkterrein voor zandwinning uit het Nieuwe Meer, ten behoeve van het opspuiten van woningbouwterreinen in de westelijke tuinsteden. In de jaren zestig en zeventig werd vanuit De Oeverlanden het Nieuwe Meer volgestort met “schoon” puin afkomstig van bouw- en sloopplaatsen in en rond Amsterdam. Doorheen de jaren ontstond op de voormalige stortplaats een natuurgebied. Dat gebied wordt ook regelmatig bezocht door homoseksuele mannen die er vluchtige seksuele contacten zoeken.

    In maart en april vonden volgens de politie minstens negen incidenten plaats die officieel gemeld werden. De verhalen van de slachtoffers vertonen grote gelijkenissen. Het gaat om (homoseksuele) mannen die het cruisegebied bezoeken en vervolgens belaagd worden door groepjes jongeren. Zij schelden de slachtoffers uit, bespugen, bekogelen en/of slaan hen. Op basis van de gebruikte scheldwoorden lijkt het erop dat de jongeren zich specifiek richten op mannen van wie ze vermoeden dat ze homoseksueel zijn. Het gaat om groepjes jongeren van drie tot acht personen.

    De politie vermoedt echter dat het werkelijke aantal geweldsincidenten een stuk hoger ligt dan de negen bekende gevallen. Niet alle slachtoffers die zich bij de politie melden willen ook formeel aangifte doen. Daarnaast vermoedt de politie dat er slachtoffers zijn die zich helemaal niet durven melden, net als getuigen.

    “Schaamte kan hierbij bijvoorbeeld een rol spelen”, legt agent Martin de Jong van het politienetwerk Roze in Blauw uit. “Slachtoffers willen soms koste wat kost voorkomen dat hun omgeving weet dat ze gebruikmaken van het cruisegebied. De drempel om de politie te informeren en aangifte te doen kan dan gigantisch hoog aanvoelen. Die slachtoffers wil ik op het hart drukken: weet dat je altijd contact kan opnemen met Roze in Blauw, al is het maar om je hart te luchten. Een geweldsincident meemaken is al heel heftig, zeker als je daarna het gevoel hebt dat je je verhaal nergens kwijt kan.”

    Lees meer
  • Europe bans conversion therapies

    The European Parliament approved a ban on conversion therapy on Wednesday. The vote followed the ACT (Against Conversion Therapy) citizens’ initiative, which succeeded in gathering 1.2 million signatures. The initiative was also supported by more than 300 NGOs. Currently, conversion therapy, which aims to change a person’s sexual orientation, remains legal in three out of four European countries.

    Through such practices, faith healers, exorcists and pseudo-therapists attempt to change people’s sexual orientation or gender identity. However, these practices never lead to change and often cause severe psychological harm to victims, ranging from depression to suicide.

    The European Commission must now present binding legislation by May 18 that will apply to all member states and ban all forms of conversion therapy.

    Lees meer
  • L’Europe interdit les thĂ©rapies de conversion

    Le Parlement européen a approuvé mercredi l’interdiction des thérapies de conversion. Ce vote fait suite à l’initiative citoyenne ACT (Against Conversion Therapy), qui est parvenue à recueillir 1,2 million de signatures. L’initiative a également été soutenue par plus de 300 ONG. Actuellement, les thérapies de conversion, visant à modifier l’orientation sexuelle d’une personne, restent légales dans trois pays européens sur quatre.

    Par ces pratiques, des guérisseurs religieux, exorcistes et pseudo-thérapeutes tentent de modifier l’orientation sexuelle ou l’identité de genre des personnes. Ces pratiques ne conduisent jamais à un changement, mais provoquent souvent de graves dommages psychologiques chez les victimes, allant de la dépression au suicide.

    La Commission européenne doit désormais présenter, avant le 18 mai, une législation contraignante qui s’appliquera à tous les États membres et interdira toutes les formes de thérapies de conversion.

    Lees meer

Laatste nieuws

Populairste